Aktuálně geografické označení cíle výletu vyšlo ze zvukomalebné podobnosti s místním označením „Hanácké Mont Blank“, jak je s nadsázkou nazýván kopec Velký Kosíř kousek od Prostějova. Jeho výška 441 m n.m. není nijak oslnivá, ale z hanácké roviny se zvedá natolik výrazně, že si tuto přezdívku zaslouží.

Proto jsme ho také zvolili za cíl spolkového cyklovýletu. Jízdu okolo Hané znepříjemňoval vytrvalý protivítr, takže jsme před vrcholovým útokem doplnili síly v základním táboře v Prostějově, na zahrádce restaurace U kola. Při průjezdu městem jsme opět oceňovali důsledné uplatňování cyklopřejezdů na křížení cyklostezek a ostatních komunikací, což je praxe, která nám ve Vyškově stále chybí.

Foto Karel

Závěrečné stoupání na vrchol obnáší něco přes 200 m na 4,5 km jízdy, což se dá zvládnout bez zdržování fotografováním za slabou půlhodinku. Prostředí borových lesíků je po jinak fádní jízdě hanáckou nížinou docela příjemné, a tak po 55 km jsme mohli ohlásit, pokud by to někoho zajímalo, že vrchol je dobyt! Rozhledna, vyhlížející trochu jako věž v obalu z rozstřižené konzervy, nabízí umocnění dalekých rozhledů za poplatek, před kterým jsme dali přednost ledovému osvěžení na špejli za pouhých 30,- Kč.

Sjezd z vrcholu byl překvapivě dlouhý a potvrdil, „že to byl pěkné hank“. Individuální trasu návratu volili pak ti nejpilnější z nás vlastními silami s vidinou splnění stravácké výzvy na májové Gran Fondo, převážná většina však využila návratu na kole jen částečně, s cílem aspoň chvíli si užít vítr v zádech, a zbytek dojet tradičními vlaky s nástupním schodištěm do vagonu jen pro otrlé cyklisty, kteří se zkrátka nějakého strmého výstupu jen tak nezaleknou.

 

Foto Zuzana