Kontrolovat značky na značené cyklotrase? Nic jednoduššího: prostě jenom jedete po trase podle pasportu od jedné pozice k další, mrknete se z obou směrů, jestli je značka na svém místě a jedete dál. Ovšem, nastanou někdy drobné praktické problémy. Značka je zarostlá hustým ostružiním nebo jiným rychle rostoucím náletem, přehlédnete ji, musíte se vrátit, hledat a nakonec vystříhat ze zajetí nejčastěji pichlavého hloží. Nebo ji vůbec nenajdete. Co potom? Nu, můžete ve stresu s počínající únavou, vedrem, zimou, deštěm či tmou, zvol si co libo, udělat i špatné rozhodnutí. Zmýlit se ve směru, sjet kus cesty z kopce – to jde velice snadno a jak nerado se pak vrací…

Popišme si praktický případ: jedu takhle zkontrolovat trasu 5102. Začínám u křížku na rozcestí s trasou 5099 a mám před sebou docela přímou cestu víceméně dolů z kopce přes dědinu Millešovice, není kam uhnout. Jak snadné, milý Watsone, chtělo by se podotknout. Po necelých 3 km budu mít hotovo.

Polní cesta se naklápí dolů, první značku míjím v pohodě a úvozem vjíždím do lesního porostu. Ejhle, máme tady vidlicovité rozcestí, značka žádná. Co s tím? No přece Mapy.cz pomůžou…

 

Vidlicovité rozcestí                                                                                Trudný návrat na trasu

(Mapy.cz)                                                                                              (OpenStreetMap - Strava)

 

Rychlý pohled ubezpečuje, že taková vidlička je tady jen jedna a správná cesta vede jednoznačně vlevo! Dobrá tedy, jedu… Cesta se naklápí ještě prudčeji, už by tady měla být nějaká značka… A není. No, tak bude kousek dále – a není a není, až konečně začíná asfaltovka mezi domky. Co je to za křižovatku? Jsem úplně jinde a v pokušení ptát se kolemjdoucích. Nakonec se na mapě zorientuju, ale  čeká mě ještě trudných pár set metrů do prudkého až strmého kopce zpětně odkontrolovat značky, tentokrát už po správné trase (viz záznam z aplikace Strava). Daň za blbost.

Poučení: nespoléhej se tak bezvýhradně na Mapy.cz. Zvláště lesní cesty a dokonce i polní můžou mít ve skutečnosti nepředvídatelně odlišný průběh. Zaznamenej si do Mapy.cz pozice značek podle posledního pasportu a hledej je tam, kde mají být. Nespoléhej na občasný pohled na mapu v mobilu, nepodceňuj záludnosti trasy, i když vypadá úplně jednoduše. Pořiď si pořádný držák mobilu na řidítka, navigaci nebo mobil s kvalitním displejem, a mapu průběžně sleduj.

A kde vznikl ten problém? Právě na té „vidličce“, která si mě pěkně nabodla a vychutnala. Na fotce z pasportu před pěti lety vidíme jeden podstatný rozdíl: tehdy tam ještě značka byla… A to bylo právě úkolem značkaře zjistit, že nám v mezičase někam zmizela i se sloupkem. Ideální by bylo sledovat nejen pozice značek, ale i jejich fotky z pasportu. Ale to už chce vyladit a přepínat dvě nepropojené mobilní aplikace.

 

Takhle to vypadalo v roce 2018:

 

A tak to zde vypadá dnes.