Projekt Via Czechia byl završen v roce 2020 ustanovením dvou dálkových stezek, které v mezích možností sledují hranice celé České republiky od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod a zpět. Jak jejich název napovídá, Severní cesta se přimyká ke hranicím severním, Jižní cesta k jižním. Vytvářejí tak ucelený okruh, v co největší míře vedený přírodou a horami, s velkým podílem nejvyšších vrcholů a dalších geograficky významných bodů. Cesta je navržena ve třech variantách: pro pěší, cyklisty i běžkaře.

Autor celého projektu Jan Hocek je zkušený fotograf, průvodce a cestovatel. Vydal několik knih s cestovatelskou tematikou. Stezky Via Czechia nejsou konkurencí stávající sítě v terénu fyzicky značených stezek a tras, existují pouze v papírových a online mapách, ale představují prověřenou a popsanou možnost, jak cestovat okolo celé republiky, včetně informací o pozoruhodných místech i možnostech ubytování. Autor vychází ze znalosti jednotlivých úseků stezky a jak sám říká, celou trasu prošel a projel na kole v r. 2020, aby zaznamenal její aktuální stav.

Více o celém projektu i jeho autorovi je možné se dočíst na stránkách Via Czechia.


Pro podobně zaměřené cestovatele je to významná pomoc při plánování jejich cest. Každý rok podnikáme se ženou nějakou cykloexpediční cestu, ať po vlastní ose, nebo s cestovkou. Náš letošní, původně mlhavý záměr - přidat k minulým cestám na kole po severních i jižních hranicích naší země další podobný cyklotrek na pomezí Moravy a Slovenska - dostal konkrétní tvar poté, co nám návrh na trasu poskytl právě tento projekt. Abychom se dostali na trasu a poté zase domů, museli jsme včetně několika odboček za rodinou a přáteli přidat ještě nějaký ten kilometr, takže z celkových absolvovaných asi 660 km představovala samotná část po Via Czechia přibližně dvě třetiny.
Zde přinášíme několik ilustračních fotografií, které zhruba charakterizují naši cestu.

 

Pálava, nástupní místo na Via Czechia. Večerní výhledy ze Stolové hory.

 

Bílé Karpaty, první významný vrchol trasy: Velká Javořina.

 

Beskydy. Drsnější sjezdy z horského průsmyku Bumbálka po žluté.

 

Beskydy: Nocování pod širákem na vrchu Kozlena s výhledy do krajiny pod nejtmavší noční oblohou (níže Švarná Hanka).

 

Nejvýchodnější pól ČR: Cílový bod na dosah, mise splněna.
 

V souhrnu je možné říct, že Via Czechia vcelku splnila očekávání. Cyklistická mapa by si zasloužila i v online podobě podrobnější charakteristiku jednotlivých úseků z hlediska vhodnosti určitého typu kola. Univerzální volbou, která nezklame, je MTB s bikepackingem. Některé úseky jsou pro klasické trekingové kolo natěžko trochu obtížnější.

Pro zájemce nabízíme podrobnější zprávu z této cesty, dostupnou jako komentované fotoalbum na odkazu Po Via Czechia na Východní pól ČR.