Začátek nového roku 2023

Po covidových letech, kdy epidemiologická opatření znemožňovala nebo aspoň komplikovala pořádání společných vyjížděk a vůbec spolkové činnosti, jsme se letos mohli opět svobodně rozhodnout, jestli nám stojí za to vstát včas po Silvestru. Kdo tak učinil, neprohloupil, protože počasí bylo parádní, až moc jarní. Takže někteří účastníci v očekávání klasické novoroční zimy dorazili patřičně teple vybaveni a v průběhu výjezdu na kopce možná trpěli, ale našli se i takoví, kteří přijeli ve výstroji doslova jarní, k vidění byla i holá lýtka, krátké kalhoty i rukávy trička. Každopádně účast byla hojná a napočítali jsme na 40 kolařů různého typu, od trénujících cyklistů, kteří jako obvykle vytvořili skupinu A, až po hobíky různého stupně ve skupině B. Její trasa byla tradiční, přes Kašparov na Chocholík, k památníku nad Ježkovicemi a posléze serpentinami dolů na Račice s individuálními odbočkami jednotlivců podle vlastní chuti.

Konec značkařské sezóny 2022

Hned v prvním týdnu nového roku jsme také oficiálně ukončili naši loňskou značkařskou sezónu dokončením dokumentace kontroly na trase č. 507, kterou nám pozdržely nemilé zdravotní problémy vedoucí skupiny. Je třeba poznamenat, že oficiální souhlas se započetím kontrol z Krajské komise cykloznačení jsme dostali až od 1. října loňského roku. Důvod byl ten, že řada cyklotras ještě nebyla z hlediska fyzické údržby a oprav dokončena a na takových evidentně nemá smysl opakovaně nacházet a vykazovat staré závady a zbytečně utrácet čas i peníze. Požadovaný termín dokončení kontrol do konce listopadu byl šibeniční a kromě pár týdnů babího léta nebyly ani příliš vhodné přírodní podmínky. Přesto jsme až na jednu - plus zmíněnou CT 507 - naplánované a přidělené trasy zkontrolovali a v požadovaném termínu předali k realizaci oprav.

Součástí dokumentace závad značení byl navíc i návrh přeznačení tří tras z dosavadního vedení po silnicích na nově vzniklé cyklostezky. To se týkalo CT 5029 v úseku ze Lhoty do Vyškova na Joklovku, CT 5097 z Bučovic do Klobouček a CT 5098 z Křižanovic do Rašovic. Tam jsme provizorně novou trasu i vyznačili, aby si na ni co nejdříve cyklisté zvykli a opustili frekventovanou silnici III/4199. Ve výsledku jsme zkontrolovali a zdokumentovali 7 značených cyklotras vč. jedné pasportizace. K tomu další dvě kratší trasy přidal kolega z Brna v rámci jejich pasportizace, tedy 9 dohromady, což je 1/2 z celkového počtu našich 18 tras. Z hlediska kilometráže se jedná celkem o 3/4 z celkové plánované délky 323 km. Za to patří našim značkařům velký dík už proto, že jde převážně o nové značkaře, kteří se kvůli covidu museli seznámit s množstvím složitých pravidel a metod do značné míry jen samostudiem a vlastní praxí.