Účelem a výhodou sdružování ve spolcích je možnost dozvědět se od ostatních členů o jejich aktivitách a zkušenostech. Podobně funguje i naše členství v České cyklofederaci, která, jak se praví na jejím informačním webu, podporuje sdílení nápadů a vizí napříč všemi organizacemi, věnujícími se městské cyklistice a cykloturistice. Tak jsme byli přizváni k účasti na letošní čtyřdenní mezinárodní cyklojízdě s účastníky z Česka, Rakouska a Slovenska po trase Eurovelo 9 (viz Kompletní itinerář trasy). Pro nás to znamenalo u příležitosti průjezdu peletonu naším krajem možnost seznámit ostatní účastníky s jeho zajímavými lokalitami a prezentovat též vlastní aktivity.

Cyklojízda druhého dne vedla z Olomouce přes Plumlov a území Vojenského újezdu Březina, dále Moravským krasem do Jedovnic. Místo setkání s peletonem jsme si dohodli na výjezdu z Repešského žlebu na penzionu Lada. Účastníci cyklojízdy se zde nejen občerstvili, ale také seznámili s cyklistickým příběhem, který tvoří genius loci tohoto místa. Málokdo z nich zpočátku tušil, že se o ně stará cyklistická mistryně světa na dráze z roku 2002 Lada Kozlíková-Usnulová, mnohonásobná mistryně republiky i Evropy a také úspěšná účastnice olympiády v Aténách, kde v časovce obsadila krásné 5. místo. Nezapomněli jsme ani na jejího manžela Břeťu Usnula, dvojnásobného mistra republiky v jízdě za motorovými vodiči v letech 1990 a 1991.

Ke všeobecné spokojenosti účastníků cyklojízdy a příjemné atmosféře pobytu přispělo nakonec i společné fotografování, ke kterému Lada (dole uprostřed) ochotně svolila - se skromností jí vlastní.

Celá skupina pak pokračovala po plánované trase přes Sloup, dále Pustým žlebem, kde jsme se rozloučili, na Skalní mlýn a do kempu Olšovec v Jedovnicích. Podrobnější informace o celé mezinárodní cyklojízdě a jejích dalších souvislostech viz Tisková zpráva Nadace Partnerství.