Dříve se říkalo "člověk míní a pán bůh mění" a věci měly svůj obvyklý rytmus v řádu týdnů a ročních období. Dneska není nikdo prorokem, ani co nám zítřek přinese. Všechno okolo nás mění koronavirová epidemie a následně nařízení vlády tak rychle, že to někdy ani nestačíme sledovat. Ale ani vyznat se v nařízeních vlády není jednoduché. Jak je to tedy s vyjížďkami na kole při zákazu volného pohybu osob, vyhlášeného vládou?

Obecně jsou i v tomto zákazu některé výjimky, které pohyb osob umožňují. Jsou to hlavně cesty za vymezeným účelem, ale i pobyt v přírodě nebo parcích. Bohužel právě v této oblasti je výklad usnesení vlády poněkud nejednoznačný, protože nemůže taxativně vyjmenovat všechny možnosti, jaké se mohou v praxi vyskytnout. Jeho účel je ale jasný a vedle striktních nařízení představuje také apel na všechny, aby dodržovali účel tohoto usnesení, v maximální míře omezit možnosti přenosu nákazy mezi lidmi.

Není tedy divu, že se objevují pokusy fundovaně odpovědět na otázku v záhlaví tohoto článku. Jízda na kole není totiž jednoduchý fenomén, ale zahrnuje řadu různých forem od vrcholového sportu přes rekreaci až po dopravu osob i zboží. V každém případě tato aktivita, provozovaná v rozumné míře, přispívá k posilování imunity a to je pro boj s koronavirem určitě potřeba. O souhrn různých stanovisek se pokouší např. článek na portálu mtbs s titulkem Jak je to s vyjížďkami na kole? Profík by měl zůstat doma, hobík může do lesa.

Všechny dřívější plány na letní období vypadají v této chvíli dost nereálně. Nicméně věřme, že když budeme dodržovat potřebná opatření, tak se šíření nákazy utlumí a některá omezení se zase uvolní. Otázkou je kdy, a co nás to ještě bude stát, ale snad ani letošní cyklosezona není ještě úplně ztracena.

 

 

 

Stojí také za přečtení:

Další zajímavé odkazy k tématu:

Aktualizováno 3.4.2020