Napadlo vás někdy, že byste mohli přejet vozovku na kole po přechodu pro chodce? Takové jednání vidíme často, obvykle v místech, kde je sice přechod pro chodce, vyznačený zebrou, ale není zde přejezd pro cyklisty. Je totiž daleko efektivnější zůstat v sedle a přejet přes přechod na kole, než sestupovat, přecházet pěšky a opět sedlat kolo. Je to ale v pořádku? Řekl bych, že většinou máme zakódováno v genech, že to v pořádku není, i když tuto zásadu někdy sami nedodržujeme.

Při bližším pohledu na celou problematiku už si nebudeme tak jistí názorem. Přečtěte si, jak se zamýšlí nad totuto otázkou v připojeném článku Michal Šindelář ze spolku Brno na kole:

Boření cyklomýtů #1: Kolo a přechod pro chodce

 

Chcete slyšet i další názor na dané téma? Najděte si v záznamu vysílání českého rozhlasu pořad Šťastnou cestu s Janem Rosákem, který hovoří s Jiřím Machovcem z Global Assistance a ten je přinejmenším velmi zběhlý v řešení různých situací, nehod a přestupků v dopravě. Tentokrát spolu hovoří o vztazích mezi cyklisty a řidiči a také chodci. Co se týká přejíždění přechodu pro chodce na kole, je jeho názor z praxe zcela jednoznačný. Poslechněte si zde záznam z 10.5.2019 v čase 13:41, popřípadě až od 13:47:30 a možná, že přestanete přemýšlet o kličkách v paragrafech a prostě u přechodu slezete z kola. Jedná se o problematiku často diskutovanou, platná pravidla shrnuje např. článek ze stránek Prahou na kole (AutoMat, z.s.) https://prahounakole.cz/2018/12/prava-a-povinnosti-chodcu-a-cyklistu-na-prechodech-a-prejezdech/.